Polecane strony

flaga erasmusgornokomisjakuratoriumministerstwo

 b2  b1

 

PROGRAM ERASMUS PLUS W GMINIE GÓRNO - Włoscy pedagodzy uczą się od nauczycieli z Gminy Górno

E Wlosi 2019 01„Eduk@cja - Innow@cja - Integr@cja
- nowe wyzwania dla gminy Górno”

 16 nauczycieli i pedagogów z włoskiego miasteczka Vignanello uczestniczyło w ramach programu Erasmus Plus w wizycie studyjnej w gminie Górno. Przez tydzień (21-25 października 2019) włoscy nauczyciele obserwowali pracę polskich kolegów w szkołach na terenie gminy Górno. Wizyta studyjna odbyła się w ramach realizowanego przez Włochów projektu „IDEAL – Edukacja włączająca na europejskim poziomie” (Programu Erasmus+, Akcja 1 - Mobilność kadry edukacji szkolnej).
Wizyta Włochów w naszej gminie to owoc podpisanej 3 lata temu z włoską gminą Vignanello umowy o wzajemnej współpracy gospodarczej, kulturalnej, w dziedzinie edukacji, sportu i turystyki oraz ochrony zdrowia. Vignanello to urokliwe historyczne miasteczko w regionie Lacjum, ok. 50 km od Rzymu, słynące z upraw winnych latorośli, oliwy i orzeszków laskowych dla firmy Ferrero. Znajdują się tu przepiękne ogrody oraz liczne atrakcje turystyczne: Palazzo Farneze, Civita di Bagnoregio, Parco dei Mostri.
Wizytę studyjną włoska delegacja rozpoczęła od spotkania z wójtem gminy Górno p. Przemysławem Łysakiem oraz z p. Barbara Raczyńską – kierownikiem Samorządowego Centrum Oświaty.
Władze samorządowe przedstawiły uczestnikom priorytety polityki oświatowej gminy oraz Europejski Plan Rozwoju Szkół z Gminy Górno.   
Następnie grupa włoskich nauczycieli z Istituto Comprensivo “Falcone e Borsellino” z Vignanello odwiedziła żłobek oraz wszystkie szkoły na terenie gminy Górno. Pedagodzy z Italii obserwowali pracę naszych nauczycieli i dyrektorów w ramach tzw. job shadowing, uczestniczyli ponadto w prezentacjach uczniowskich, prelekcjach i warsztatach na temat:
- Szkoła Podstawowa w Skorzeszycach: Polski system edukacyjny,
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Leszczynach: Edukacja włączająca w polskim systemie edukacyjnym,
- Szkoła Podstawowa w Górnie: Praca z uczniem niepełnosprawnym oraz o specjalnych potrzebach edukacyjnych,
- Szkoła Podstawowa w Bęczkowie: Metody pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych - rola grupy rówieśniczej,
- Szkoła Podstawowa w Cedzynie: Praca z uczniem zdolnym,
- Szkoła Podstawowa w Krajnie: Sposoby wspierania uczniów,
- Szkoła Podstawowa w Radlinie: Współpraca między nauczycielami - sposoby dokumentacji pracy zespołu nauczycieli  i postępów ucznia ze SPE,
- Szkoła Podstawowa w Woli Jachowej: Integracja uczniów niepełnosprawnych oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Włosi zwiedzili również główne atrakcje turystyczne gminy Górno (Sabat Krajno – Park Miniatur), regionu świętokrzyskiego (Święty Krzyż, Kielce) oraz polskie zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO (Kraków, Kopalnie Soli w Wieliczce, Auschwitz-Birkenau).
Delegacja włoska była zachwycona profesjonalizmem, zaangażowaniem i pasją polskich nauczycieli, ich zachwyt wzbudziła infrastruktura i zaplecze edukacyjne szkół działających na terenie gminy Górno oraz wsparcie i ścisła współpraca władz samorządowych z placówkami edukacyjnymi.