Polecane strony

flaga erasmusgornokomisjakuratoriumministerstwo

 b2  b1

 

Naukowa wyprawa do ECN w Kielcach

ECN 4x4 00418 lutego 44 uczniów SP w Woli Jachowej - uczestników projektu „4x4, czyli cztery żywioły w czterech porach roku”,  pod opieką nauczycieli prowadzących zajęcia projektowe, odwiedziło Energetyczne Centrum Nauki  mieszczące się przy Kieleckim Parku Technologicznym.

Uczniowie biorąc udział w wyjeździe edukacyjnym mieli szansę rozwijać swoje kompetencje z zakresu Technologii Informacyjno- Komunikacyjnych (TIK), doskonalić  umiejętności  matematyczno-przyrodnicze.
Podczas wizyty w ECN, nauka przeplatała się z zabawą. Uczniowie mieli szansę "uruchomić"  i sprawdzić działanie wspaniałych "maszyn" znajdujących się na ekspozycji w tymże Centrum. Wystawa ECN opowiada o energii i składa się z 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Ekspozycja jest podzielona na trzy strefy: „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek”, które tworzą spójną opowieść, dotyczącą zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie. Uczniowie z ogromnym zapałem przystąpili  np. do uruchomienia  potężnego, ważącego ponad 750 kg kołowrotu, który nawiązuje formą do kombajnu górniczego. Zwiedzając wystawę dowiedzieli się min.: Skąd bierze się ropa naftowa?  Ile energii potrzeba, aby zaświecić jedną żarówkę? Dlaczego elektrownie wiatrowe najczęściej buduje się nad morzem? Dzięki interaktywnym urządzeniom nauka wcale nie była nudna, ale ciekawa, zabawna i pasjonująca. Zachwycał również film wykonany w technologii  3D dotyczący energii w przyrodzie, który przeniósł uczestników do magicznego świata nauki.  

Po zwiedzaniu przestrzeni w ECN uczniowie udali się do laboratorium na warsztaty pt.: "Programowanie dziecinnie proste". Mieli tam szansę poznać działanie ozobotów. Ozoboty to maleńkie, wesołe kuleczki, które potrafią rozpoznawać kolory i wykonywać polecenia. Są to jedne z najmniejszych robotów służące do interaktywnej, twórczej zabawy. Uczniowie rysowali linie na zwykłej kartce i stosowali proste kolorowe komendy, dzięki którym roboty - "Rodzina Glutobotów"- wypełniała, zaplanowane przez nich misje. Dzieci uczestnicząc w tych warsztatach, całkiem nieświadomie, uczyły się programowania ale również rozwijały swoją wyobraźnię i umiejętność logicznego myślenia.   
Odwiedzając ECN, uczniowie przeżyli wspaniałą przygodę, mogli poczuć się prawdziwymi naukowcami i przekonać, że zdobywanie wiedzy wcale nie jest nudne.
W tym dniu wszyscy uczestnicy wjazdu edukacyjnego odwiedzili również restaurację McDonald, gdzie każdy mógł zamówić swoją ulubioną przekąskę.
Wszystkie koszty tej naukowej wyprawy zostały sfinansowane z budżetu projektu "4x4, czyli cztery żywioły w czterech porach roku" współfinansowanego ze środków Unii Europejskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata  2014-2020, Europejski Fundusz Społeczny.

A.N.