Polecane strony

flaga erasmusgornokomisjakuratoriumministerstwo

 b2  b1

 

Zajęcia warsztatowe w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu

logo 4 4Dnia 10 grudnia 2016r. grupa 44 uczniów SP w Woli Jachowej biorących udział w projekcie "4x4, czyli cztery żywioły w czterech porach roku" uczestniczyła w wyjeździe do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu na warsztaty edukacyjne z zakresu przedmiotów przyrodniczo-matematycznych.

Uczniowie byli podzieleni na dwie grupy, które brały udział w warsztatach Świąteczne eksperymenty oraz zwiedzali wystawy prezentowane przez Centrum - „Człowiek-niezwykła maszyna”, „Poznaj i odkryj siebie” oraz „Zmysły człowieka”.  
Warsztaty naukowe Świąteczne eksperymenty ukazały świat przyrody i nauki w magii świąt Bożego Narodzenia.
- Z czym kojarzą się Mikołaj i święta Bożego Narodzenia? - uczniowie pięknie odpowiadali, że z choinką, ze śniegiem, prezentami, domowymi wypiekami, radosnym kolędowaniem. Animatorka Centrum Nauki Leonardo da Vinci ukazała uczniom magię świąt widzianą okiem naukowca. Uczniowie otrzymali przepis na „sodowo-piankowy śnieg”, który wykorzystali już podczas zajęć tworząc śnieg z pianki do golenia i sody oczyszczonej. Za pomocą soli kuchennej połączyli dwie kostki lodu. Ponadto poznali prawdę o istnieniu choinki, mogli zobaczyć i porównać gałązki i szyszki różnych rodzajów drzew iglastych występujących w Polsce. Uczniowie wykonali również prezent gwiazdkowy dla najbliższej osoby – zapachowe sole do kąpieli z wykorzystaniem zapachów kojarzonych ze świętami – cynamonem, goździkami.
Z kolei zwiedzając wystawy prezentowane przez Centrum uczniowie mogli uświadomić sobie jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Ukazane było też  pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Jednocześnie pokazane były czynniki, które najczęściej ją zakłócają i powodują osłabienie ciała. Wystawa składała się z  wielu stanowisk multimedialnych i mechatronicznych. Zwiedzający wystawę uczniowie mogli poznać postać włoskiego mistrza Leonardo da Vinci oraz ideę idealnych proporcji ludzkiego ciała przy stanowisku poświęconemu „Człowiekowi Witruwiańskiemu”.
Uczniowie bardzo chętnie sprawdzali ile wody zawiera ich organizm, jak silne są ich ręce, jaka jest pojemność ich płuc, jaki mają refleks, jak szybko biegają, jak wysoko podskoczą, ile kalorii spalą podczas biegu, czy mają zwinność kota. To tylko kilka z wielu pytań, na które pozwalały odpowiedzieć stanowiska wystawy w Centrum Nauki Leonardo da Vinci.
Uczniowie mogli spróbować sił na dużym kole chomika – im szybciej się w takim kole poruszali, tym szybciej się kręcił mechanizm. Oczywiście nie zabrakło trochę historii koła, kiedy prawdopodobnie je  wynaleziono, kiedy dotarło do Europy. W Polsce najstarszy wizerunek pojazdu kołowego znaleziono podczas wykopalisk w Bronocicach, w województwie świętokrzyskim.
Na koniec naszej wizyty w Centrum Nauki Leonardo da Vinci, po wzmożonym wysiłku intelektualnym, uczniowie udali się do restauracji na smaczny posiłek.
Wszystkie te atrakcje uczniowie mieli finansowane w ramach projektu 4x4, czyli cztery żywioły w czterech porach roku współfinansowanego ze środków Unii Europejskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020, Europejski Fundusz Społeczny.

Wioletta Rubak