b2  b1

 

Karnawał Świata

karnawal obraz

 

Z wizytą w różnych zakątkach świata.
Wspaniała rewia gimnazjalistów z Woli Jachowej.

Tradycją Gimnazjum w Woli Jachowej jest organizowanie imprezy – na zakończenie karnawału. Były już: Wolskie Zapusty, czyli karnawał ludowy z sabatem czarownic, Staropolska Biesiada Szlachecka, prezentująca zwyczaje sarmackie oraz tańce polskie, Wieczór żydowski przy szabasowych świecach, klezmerskiej muzyce i koszernym jadle, jako forma edukacji wielokulturowej.
W roku szkolnym 2009/2010, kontynuując przygotowanie młodzieży do życia w społeczeństwie zróżnicowanym etnicznie, kulturowo, został poszerzony krąg zainteresowań o kulturę innych narodów: Rosji, Grecji, Włoch, Hiszpanii, Szkocji, nawet Meksyku i Chin.
Przygotowana impreza (16.02.2010r.) miała charakter rewii – prezentacji zwyczajów, strojów, piosenek i tańców, a także tradycji kulinarnych wybranych przez uczniów państw. Licznie zgromadzoną publiczność przywitano szlagierem z filmu pt. „Kabaret”, a dwie prowadzące, urocze dziewczyny (Iwona Karyś i Magdalena Grzegolec) odtańczyły go brawurowo.
Po czym… oczami wyobraźni i za sprawą aktorów przenosiliśmy się kolejno do różnych zakątków świata…
W Paryżu, niedaleko wieży Eyfla na pobliskim Montmart, a tam wśród tysiąca świateł mieni się paryski teatrzyk varietes z charakterystycznym Czerwonym Młynem. Moulin Rouge, to stamtąd przywędrował do nas kankan, czyli galop.*
Zaprezentowały go tancerki ze Szkolnego Teatru CDN.

Krew byka na piasku areny, smak wina w tawernie, dźwięk gitary, zmysłowe spojrzenie tancerki, krzyk śpiewaka flamenco – oto, jaka jest od wieków Hiszpania!*
Według pomysłu scenicznego wychowawczyni klasy 3b – Pani Renaty Chwalik, uczniowie zaprezentowali fragment opery Bizeta. Po odśpiewaniu partii Carmen (Basia Durlej) i Don Jose (Karol Zielonka), brawom nie było końca.

Z Hiszpanii przenosimy się do równie gorącej Grecji – kolebki kultury europejskiej, krainy malowniczych krajobrazów, oliwnych gajów, winnej latorośli i starożytnych zabytków. To tu narodził się teatr, tu swój początek miała filozofia i literatura.
Na greckich wyspach utkwionych w turkusowej wodzie przytulają się do skalnych klifów białe domki, a na plażach rybacy tańczą zorbę.*
Znów na scenę wkroczyli aktorzy CDN. Tym razem chłopcy wykonali taniec, wykorzystując muzykę z filmu „Zorba” i oryginalną sekwencję kroków.
Szkocja jest krajem, gdzie słońce świeci tylko z powodu szczególnych okazji, a piłka nożna to sport narodowy. Jest jednak w Szkocji coś, co warte jest kilku chwil i wierszy. Jest tym mianowicie szkocka kultura. *

Scenkę tańca narodowego (Konrad Kozior – prowadzący korowód) i popis gry na kobzie zaprezentowali uczniowie klasy 2b, przygotowani przez Panią Annę Zygadlewicz.
Kiedy w Wiedniu po raz pierwszy zatańczono walca w obecności dworu, reakcje były różne – damy ostentacyjnie opuściły salę balową, uważając publiczne obejmowanie się w tańcu za niemoralne.*
Kiedy jednak aktorzy CDN odtańczyli walca wiedeńskiego do muzyki Wojciecha Kilara nikt sali nie opuścił… Wszyscy z zainteresowaniem patrzyli na majestatycznie sunących po parkiecie chłopców, ubranych we fraki i na dziewczęta w sukniach z epoki napoleońskiej.
W czasie Chińskiego Nowego Roku Hongkong tonie w bezkresnym pochodzie tancerzy. Procesja wspaniale udekorowanych, rozświetlonych wozów, tysiące maszerujących muzyków, trupy aktorów, klaunów oraz tańczących smoków i lwów wypełniały pochód.*
Pani Jolanta Ksel z uczniami klasy 1a przygotowała noworoczną paradę. Oczom widzów ukazał się m. in. obraz tańczących przy wtórze bębnów lwów i gigantycznego smoka. A na tle charakterystycznej chińskiej piosenki, zaśpiewanej przez Ewę Olejarczyk i Kamila Boryckiego, dziewczęta odtańczyły taniec radości.
Nazwa polka pochodzi od czeskiego słowa „pùlka”, oznaczającego połowę. Po powstaniu listopadowym zmieniono ją na „polka” na cześć Polaków lub na cześć polskiej śpiewaczki Esmeraldy.*
Ten słowiański akcent rewii zaprezentował teatr CDN.
A mariachi (chłopcy) i chicas (dziewczęta) z klasy 2a, przygotowani przez Panią Annę Dziewięcką przybliżyli publiczności ludowy zwyczaj rozbijania piniaty, z której posypały się na publiczność słodkości… Występom towarzyszyła muzyka „Mexico fiesta”, „Desperados” oraz mix utworów ludowych Meksyku. Jedną z piosenek wykonały Karolina Saługa i Sylwia Czaja.
Wenecja. Główną sceną, na której odbywa się rewia kostiumów jest Plac Świętego Marka, przyrównywany do wytwornej sali balowej, albo najpiękniejszego salonu Europy. Kulisami są klejnoty architektury, w tym fantazyjna Bazylika Św. Marka, w której idealnie łączą się elementy greckie, bizantyjskie, toskańskie i weneckie oraz gotycki pałac dożów – najbardziej kwiecisty budynek wszechczasów. Małą sceną jest piazetta (placyk) Św. Marka przylegająca do głównego placu i otwierająca go na port.W tym mieście – postacie w maskach spotykamy wszędzie. Wychodzą z cienia w słabo oświetlonych, zamglonych zaułkach, odgrywają swoje pozy przy mostkach, przysiadają się niespodziewanie przy barze lub w kawiarni. Dlatego warto wybrać się o zmierzchu lub wieczorem na spacer poza centrum. Co prawda, wiąże się z tym niebezpieczeństwo zgubienia się w labiryncie uliczek i kanałów… (…) Herbert pisał: „Tylko takie miasta są coś warte, w których można się zagubić”.*
Na scenę wkroczyły postacie w maskach – uczniowie klasy 3a. Przedstawił ich aktor teatru świata (Arkadiusz Kaleta). Pantalone, Arlekin, Poliszynel, Pierot, Kantarina, Kolombina i inni odegrali fragment komedii dell’arte przy dźwiękach pozytywki a potem tarantelli. Poczynaniom swych wychowanków najpilniej przyglądała się Pani Izabela Kaleta.
Po czym zapowiedziano przyjazd rosyjskich artystów… W ich role wcielili się uczniowie klasy 1b, którym w kulisach sekundowała Pani Bernadeta Mechelewska. Gwiazda sceny moskiewskiej (Patrycja Miazga) odśpiewała szlagier „Oczy czarne”, tancerki odtańczyły skocznego kazaczoka i płynnymi ruchami „Wołgę – ruską rzekę”.
Rewię zakończył sambodrom. Na scenie znaleźli się wszyscy gimnazjaliści!!
Podsumowaniem rewii stały się słowa Ryszarda Kapuścińskiego: „Uważamy się za badaczy Inności – innych kultur, innych sposobów myślenia, innych zachowań. Chcemy poznawać pozytywnie rozumianą obcość, z którą musimy się zetknąć, aby ją zrozumieć”.*
Dyrektor Gimnazjum złożyła podziękowania twórcom spektaklu: uczniom, wszystkim nauczycielom, rodzicom i osobom wspierającym. Wśród wyróżnionych znaleźli się m. in. Strażacy z OSP w Woli Jachowej, Pan Szymon Szumilas, który wypożyczył wiele strojów i zadeklarował stałą współpracę z gimnazjalnym teatrem oraz Lidia Zielonka, Wiesława Krzysiek, Maria Kędzierska, Jolanta Tuz, Henryka Zielonka, Aleksandra Jnus, Małgorzata Bąk, Małgorzata Trzpiot, Agnieszka Czaja, Beata Saługa, Lidia Rafalska, Jerzy Pióro (nieodpłatnie filmował imprezę).
Na zakończenie imprezy głos zabrali i złożyli gratulacje: Wójt Gminy Górno – Jarosław Królicki, Przewodniczący Rady Gminy – Jan Sikora, Profesor Stanisław Żak, Lidia Pasich – Konsultant Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.  Następnie przy karnawałowych dźwiękach zaproszono zgromadzonych gości do degustacji potraw różnych narodów.
Napisano o nas...
link