b2  b1

 

Przedszkolaki wzięły udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Krecik poznaje Polskę”

PP Krecik 10O projekcie słów kilka……
Do udziału w projekcie zaproszonych zostało 300 przedszkoli z terenu całej Polski. Wszystkie te placówki dzieli wiele kilometrów, ale łączy wspólna sprawa – kształtowanie postawy patriotycznej, chęć uwrażliwienia dzieci na piękno i oryginalność najbliższego otoczenia, a także rozwijanie zamiłowania do podróży.

Głównym celem projektu jest więc przybliżenie dzieciom wiedzy na temat regionu, z którego pochodzą, ukazanie jego piękna i wyjątkowości, jego dorobku kulturowego, a także rozbudzanie zainteresowania innymi miejscami w Polsce. Bohaterem projektu i zarazem jego znakiem rozpoznawczym jest Krecik – bajkowa postać znana wszystkim z telewizji. Maskotka przedstawiająca Krecika podróżuje (nieprzerwanie od września 2017 r.) po całej Polsce i odwiedza przedszkola biorące udział w projekcie. W każdym z odwiedzanych miejsc Krecik „wzbogaca” swoją wiedzę na temat „małej Ojczyzny” przedszkolaków, które go do siebie zaprosiły. Dzieci pokazują mu ważne i ciekawe miejsca, znajdujące się w ich miejscu zamieszkania i regionie. Wraz z nim poznają kulturę, historię i tradycje swojej miejscowości, wspólnie odkrywają jej piękno i wyjątkowość. Do dyspozycji dzieci jest także walizka, w której Krecik podróżuje. W niej ukrytych jest wiele niespodzianek i ciekawych informacji na temat różnych miejscowości - miejsc, które odwiedził już bohater projektu.
Jak to było u nas…..
Do naszych przedszkolaków Krecik zawitał pod koniec marca. Dzieci przywitały go z ogromną radością, ponieważ miały mnóstwo planów i pomysłów związanych z jego wizytą. Już pierwszego dnia Krecik wziął udział w warsztatach, które dla naszych przedszkolaków przygotowały i poprowadziły panie z KGW z Woli Jachowej. Podczas spotkania dzieci mogły posłuchać gwary świętokrzyskiej i przyśpiewek ludowych. Ogromną atrakcją był pokaz przędzenia. Dzieci miały okazję zobaczyć narzędzia wykorzystywane do tej czynności, a także same próbowały swoich sił w przędzeniu. Dużym zainteresowaniem cieszył się także pokaz strojów ludowych. Chętne dziewczynki mogły również przymierzyć różne części garderoby, które noszone były dawniej przez kobiety . Spotkanie bardzo podobało się dzieciom i jeszcze długo wywoływało na ich twarzach radość i zadowolenie. W kolejnych dniach „Sówki” i „Biedronki” odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Woli Jachowej, zaś grupa „Żabek” złożyła wizytę paniom z KGW. Podczas spotkań dzieci miały okazję poznać sztukę ludową, charakterystyczną dla naszego regionu. Rękodzieło, które oglądaliśmy zachwyciło naszych przedszkolaków. W ramach spotkań dzieci wykonały więc własnoręcznie palmy wielkanocne i próbowały swoich sił w tworzeniu kwiatów z bibuły. Było to niezwykle ciekawe doświadczenie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także wizyta naszych przedszkolaków w Szkolnej Izbie Regionalnej. Wygląd „dawnego domu” zaciekawił naszych wychowanków i na chwilę przeniósł ich w klimat minionych lat. Krecik brał także udział w zajęciach zorganizowanych w sali, podczas których przedszkolaki poprzez różne aktywności poznawały swoje miejsce zamieszkania, gminę i region. Dzieci oglądały albumy i zdjęcia przedstawiające Wolę Jachową dawniej i dziś, filmy dotyczące naszego regionu, a także prezentacje multimedialne o naszej miejscowości. Uwagę naszych wychowanków przyciągnęły również dawne kroniki szkolne, a w szczególności zamieszczone w nich fotografie - na nich dzieci wyszukiwały swoich rodziców. Przedszkolaki z ciekawością słuchały legend związanych z województwem świętokrzyskim, poznały symbole naszego regionu i gminy. Dzieci miały także okazję pobawić się w zabawy popularne w dawnych latach, poznały powiedzenia i wierszyki pisane gwarą. W ramach projektu maluchy poznały także inne regiony i miejscowości znajdujące się w Polsce.

Na zakończenie projektu przedszkolaki gościły u siebie pana Edwarda Pedrycza, który przybył na spotkanie z akordeonem. Zagrał na nim piękne, skoczne, ludowe przyśpiewki i melodie kojarzone z naszym regionem. Także to spotkanie na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków. Przez te kilka dni Krecik nie nudził się u nas nawet przez chwilę. Aktywnie spędzał czas z każdą grupą. W wolnych chwilach chodził na spacery, plac zabaw, bawił się z dziećmi, a nawet brał udział w wiosennym pochodzie z marzanną. Żal nam było kończyć projekt i odsyłać naszego gościa do kolejnego przedszkola. Na pamiątkę tej wizyty włożyliśmy do walizki Krecika album o naszej gminie, miejscowości i przedszkolu oraz kilka pamiątek charakterystycznych dla naszego regionu. Przedszkolaki były zafascynowane udziałem w projekcie. Dzieci jednogłośnie stwierdziły, że była to bardzo fajna przygoda.
Krecik powoli kończy swoją podróż po Polsce. Pod koniec maja dotrze do Miejskiego Przedszkola nr 13 w Częstochowie, z którego wyruszył na początku września.

Składamy serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji projektu: Paniom z KGW z Woli Jachowej, Pani Zofii Rubak z Biblioteki Publicznej w Woli Jachowej oraz Panu Edwardowi Pedryczowi.

S.K.