b2  b1

 

Amnesty International

SzGAI działa w gimnazjum od roku szkolnego 2009/2010. Jej opiekunem jest p. Renata Chwalik.
Amnesty International to międzynarodowa organizacja pozarządowa, która zajmuje się
obroną praw człowieka.

Działa na terenie całego świata, a jej głównym celem jest obrona ludzi, których prawa są łamane. Jest to organizacja pokojowa, a więc nie podejmuje żadnych akcji „siłowych”. Jej główną bronią są słowa, najczęściej pisane, a więc listy.
AI wyznaje zasadę jedności. Wierzy, że gdy wspólnie działamy, solidaryzujemy się w jakiejś sprawie, wówczas możemy osiągnąć zamierzony cel.
Nasza szkolna grupa spotyka się raz w miesiącu w soboty na miłych zebraniach przy herbatce i ciasteczku. W przyjaznej atmosferze poruszane są tematy dotyczące praw człowieka oraz przygotowywane są akcje dla całej szkoły.
Przeprowadziliśmy m.in.:

 • akcję przeciwko karze śmierci
 • S.O.S. Europo – czyli kampanię w obronie uchodźców
  sos11sos21
 • Maraton Pisania Listów

  17 • Fotopetycję w obronie Delty Nigru

  18

 • Tydzień Edukacji Globalnej
  edukacja globalna05
 • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

12. 11 – to Międzynarodowy Dzień Tolerancji.
Tolerancja, akceptacja, poszanowanie praw człowieka i przede wszystkim zrozumienie, że „Inny” nie znaczyd tolerancji 1 gorszy – to hasła, które towarzyszyły nam przez cały ten dzień i mamy nadzieje, towarzyszą dalej każdego dnia.
Wszyscy z naszej grupy ubrani byliśmy na czarno, a na piersiach „biły” nam granatowe serca z hasłami wyrażającymi nasz sprzeciw, np.: STOP AGRESJI, STOP NIETOLERANCJI, STOP RASIZMOWI. Natomiast dla wszystkich uczniów naszego gimnazjum przygotowaliśmy serca z hasłami promującymi zachowania tolerancyjne.
Na długich przerwach zorganizowaliśmy na korytarzach szkoły „marsz tolerancji”, podczas którego nawoływaliśmy wszystkich do odpowiednich zachowań.
Na drzwiach jednej z sal powstało drzewo tolerancji, na którym chętni uczniowie gimnazjum na odrysowanych dłoniach pisali, czym dla nich jest tolerancja.
Całości towarzyszyła muzyka i piosenki, które w swym przekazie promują tolerancję.

d tolerancji 2d tolerancji 3

 • Maraton Pisania Listów

Już po raz ósmy szkolna grupa AI zorganizowała Maraton Pisania Listów. Odbywa się on corocznie w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.
My pisaliśmy listy od 09.12.2015 do 11.12.2015 Napisaliśmy 136 listów.
W tym roku z zaproponowanych przez centralę AI postaci wybraliśmy cztery, które szczególnie nas poruszyły. Były to:
- dziewczynki z Burkina Faso zmuszane do małżeństw już w wieku 11 lat;
- TEODORA  DEL CARMEN z Salwadoru, która w 2008 roku została skazana na 30 lat więzienia za niby „umyślne zabójstwo” po tym, jak w pracy urodziła nieżyjące dziecko;
- RANIA ALABASSI Z RODZINĄ z SYRII, Rania Alabassi to odnosząca sukcesy dentystka z Damaszku, Syrii. Jej sześcioro dzieci: Dima, Entisar, Nadżah, Alaa, Ahmad oraz Lajan są między 3 a 15 rokiem życia. 9 marca 2013 roku syryjscy agenci rządowi wtargnęli do jej domu i zabrali jej męża. Dwa dni później przyszli po nią oraz jej dzieci. Od tamtej pory słuch o rodzinie zaginął;
- MUHAMMAD BEKZHANOWA z UZBEKISTANU, obecnie jeden z najdłużej więzionych dziennikarzy na świecie.